KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

5 rád, ako zabránite roseniu vašich plastových okien

Ak sa vám rosia plastové okná a naštvane vytáčate číslo vášho predajcu, zrušte ten telefonát. Chyba môže byť na vašej strane. Ako roseniu okien zabránite?

V prvom rade zistite, kde sa vaše okno rosí. Na reklamáciu máte nárok v prípade, že sa rosí v tzv. medzipriestore, teda v medzisklenom priestore izolačného dvojskla. Rosenie je v tomto prípade zapríčinené nedostatočným hermetickým uzavretím medziskleného priestoru. Buď v dôsledku nezvládnutej montáže, alebo praskliny na skle okna. Dovnútra sa dostáva vzduch a vaše okno sa rosí.

V akomkoľvek inom prípade, kedy sa okno rosí z vnútornej strany, teda z interiéru, bude chyba u vás. Ak si už s rosením neviete rady, tu je päť tipov, ako sa rosy nadobro zbaviť.


1. Vetranie

V boji s nemiznúcou rosou vám môže pomôcť aj obyčajné vetranie. Vetrajte pravidelne, tri až štyrikrát denne. Ráno, počas dňa (aj dvakrát) a pred spaním. V zime však treba, samozrejme, vetrať kratšie, aby ste zbytočne nemíňali na unikajúcom teple.

V chladnejšom počasí vetrajte nasledovne: otvorte okná a pokúste sa urobiť prievan. Vonkajšia tabla okna sa zarosí. Počkajte, kým z nej rosa zmizne a okno zase zatvorte. V lete môžete mať otvorené okná prakticky stále. Minimálne na „vetračku“.

2. Používajte odvlhčovače vzduchu

Proti zvýšenej vlhkosti v miestnosti, ktorá spôsobuje rosenie vašich okien, dokážete zabojovať aj kvalitnými odvlhčovačmi vzduchu. Určite aj sami nejaký poznáte.

3. Vzduch musí v miestnosti cirkulovať

Správnu cirkuláciu vzduchu dosiahnete vhodným rozmiestnením doplnkov interiéru. Radiátor by mal byť vždy pod oknom a opatrne aj s umiestnením záclon, žalúzií či parapet. Práve vnútorné žalúzie dokážu brániť správnemu pohybu vzduchu v miestnosti a na samotnom skle okna. V chladnejších dňoch ich preto majte radšej vytiahnuté.

4. Obmedzte zdroje vlhkosti

Najprv si zhrňme, čo vlastne zvýšenú vlhkosť spôsobuje. Každý si asi automaticky predstaví mokrú bielizeň. Áno, aj sušenie bielizne vo vnútri zvyšuje vlhkosť. Ak sa dá, vyveste ju radšej na balkón.

Rovnako je na tom však aj varenie. Preto si, aj keď len preventívne, zakúpte digestor, ktorý si s unikajúcou parou poradí. Nielen však bielizeň a varenie, ale aj vaša obľuba v izbových rastlinách a ich priveľká koncentrácia v miestnosti môžu mať na svedomí rosenie okien.

5. Investujte do kvalitných okien

S rosením okien by ste možno až taký problém nemali, ak by boli vaše okná naozaj kvalitné. Základom boja s rosením sú práve kvalitné plastové okná a ich profesionálna inštalácia. Ak k tomu pripojíte pravidelné vetranie a starostlivosť o prirodzenú vlhkosť v miestnosti, rosenie okien by pre vás už taký veľký problém predstavovať nemalo.
 
Počkajte prosím...