KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

7 doplnkov ku vchodovým dverám, ktoré u vás nesmú chýbať

Prekročili ste prah rozhodnutia a vybrali si nové vchodové dvere. Máme pre vás niekoľko tipov, ako z nich spraviť objekt lákajúci pohľady.

1. Kľučka na dvere, guľa alebo madlo

Kľučky na dvere sa vyrábajú v rôznych tvaroch a farbách. Najčastejšími sú klasické kľučky a hneď po nich nasledujú gule na dvere, pri ktorých musíte použiť na otvorenie kľúč. Nenechajte sa okradnúť o predstavy farebného dizajnu – dnešný výber farieb vám naplno umožní mať slobodnú ruku, pretože kľučky nájdete ako v bielej, tak v bronzovej alebo striebornej farbe. Pre náročnejších máme k dispozícii madlá, tie sa však používajú najmä v komerčných objektoch.

Nejde len o dizajn a tvar, ale aj o pocit bezpečnosti. Keď budete mať zvonka dvier guľu, budete sa cítiť komfortnejšie a aj keď náhodou zabudnete zamknúť, nebude to taký prehrešok.

2. Aby sa detské prsty neporanili

Na to, aby ste nemuseli stáť deťom za pätami, sú v predaji rôzne pomôcky na zvýšenie ich bezpečnosti pred poranením sa. Ide o blokovacie poistky či už na skrine, šuflíky, dvere, alebo okná. V prípade okien sa používajú kľučky s kľúčom, ktoré jednoducho len zamknete a nemusíte mať obavy o neplechu od svojej ratolesti. Pri dverách je riešením použiť detskú poistku, ktorá zabráni otvoreniu dverí bez toho, aby ste ju uvoľnili.


3. Klasická schránka? Nie, buďte originálni

Tradičná schránka, ktorá má tvar kocky alebo obdĺžnika, takú nájdete na každom rohu. Ale čo keby ste ju spravili hlavným pútačom pre okoloidúcich? Ak máte deti, zamestnajte ich kreatívnou výrobou schránky v tvare auta, traktora, lietadla, vrtuľníka, psa alebo kravy.

Ak predsa nie ste až na také uletené nápady, zvoľte niečo sofistikovanejšie. Napríklad taký pekný fotoaparát, do ktorého nevkladáte pamäťovú kartu, ale noviny, pôsobí jedinečne. Malo by to byť niečo, čo vás charakterizuje a čo dokážete vyrobiť alebo zohnať. Ozvláštnením je tiež premena neutrálnej schránky na koláž maľovaných obrázkov. Fantázii sa medze nekladú.

4. Číslo domu trikrát inak

Podľa miniatúrnych čísel v rohu dverí vašu adresu nikto nenájde. V rodinnom dome máte možnosť vyhrať sa s umiestnením čísel. Napíšte ich na kvetináče rozložené v predzáhradke. Hlavné je, aby boli na viditeľnom mieste a dostatočne veľké. Môžete ich farebne zladiť s dverami. Nič nepokazíte, keď budú čísla vášho domu napísané na schránke.

5. Život nielen vo vnútri

Jednoduchým a lacným skrášlením vchodových dverí je vysadiť okolo nich rastliny v črepníkoch. Najlepšie asi také, o ktoré sa nemusíte prácne starať. Noblesu a život vchodovým dverám dodávajú popínavé rastliny, ktoré sa ťahajú nad dverami. Ak bývate v paneláku a túto možnosť nemáte, doprajte vchodu aspoň farebný koberček. Zlepšíte energiu pri vstupe do vášho domova, čo iste ocenia aj vaši hostia.

6. Žiadne vŕzganie

Jedine v tom prípade by ste vŕzganím umocnili atmosféru, keby bol celý dom v historickom podšate. Dvere by boli starodávneho charakteru, podsvietené mohutnými lampášmi. Ak ste však zástancom praktickosti a jednoduchosti, poobzerajte sa po plastových dverách, ktoré spĺňajú súčasné nároky na úsporné a estetické bývanie. A doplnky k nim doladíte ľavou zadnou.

7. Upravená cestička ku vchodovým dverám

Upravené okolie svedčí o poriadkumilovnosti majiteľa a tak trochu vyzdvihuje alebo tlmí dojem z estetiky bývania. Pokosený trávnik, natretý plot a dvierka, ktoré sú upravené a čisté. Dajte si záležať na plote a farebne ho zlaďte s dverami a oknami. Bránka môže byť nízka alebo vysoká, drevená alebo železná. Vybudujte ku vchodovým dverám prístup v podobe cestičky, ktorá by mala byť kľukatá. Tak najlepšie vynikne a podľa feng-shuei umožní optimálny prísun energie.

Tipy na záver

  • Starajte sa o kľučku, kovanie a iné doplnky ako o samotné dvere.
  • Nie je dôležitá iba údržba dverí, ale aj pravidelné premazanie zámku (nie živicovým) olejom.
  • Kľučku neovládajte naraz s kľúčom, mohli by sa poškodiť.
  • Dvere pri zatváraní nechajte voľne zavrieť, nepoužívajte kľučku.
 
Počkajte prosím...