KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Ako mať domácnosť v bezpečí. Začnite oknami

Stopercentnú ochranu svojho domu nedocielite. Zlodeji sú rok čo rok šikovnejší, no napriek tomu môžete spraviť maximum preto, aby ste neboli vykradnutí. Začnite bezpečnostnými oknami.

Krádeže sú podľa štatistík najčastejšie od deviatej ráno do druhej popoludní, keď je väčšina ľudí v práci. Zlodeji si zvyknú svoj terén dopredu prehliadnuť, zistiť, či bývajú susedia doma a aké majú možnosti vniknutia do rodinného či panelákového domu.

Vylomiť či rozbiť okno nie je problém. Viac záleží na tom, koľko to zlodejovi trvá a aký je hlučný. A to záleží od rôznych bezpečnostných prvkov. Či už zvažujete kúpu plastových, alebo hliníkových okien, nepozerajte sa len na ich technické parametre, tepelnú nepriepustnosť či dizajn. Všímajte si ich kovanie, triedu odolnosti či sklo.

Kovanie

Kovanie zahŕňa uzamykací mechanizmus, pánty a systém otvárania. Pánty musia byť pevne uchytené – privarené do kovu alebo zafixované do dreva. Kovanie by malo byť celoobvodové s hríbovými čapmi a bezpečnostnými bodmi. Od ich počtu závisí aj trieda odolnosti.

Trieda odolnosti

Trieda odolnosti určuje to, ako sú okná odolné voči najčastejším nástrojom páchateľov, a teda koľko minút by im trvalo vypáčenie skrutkovačom. Používajú sa triedy od WK1 po WK6. Väčšina súčasných okien používa na zabezpečenie triedu od WK1 po WK3.

Kľučka

Kľučku si zaobstarajte s kľúčom zvnútra. Je to dôležité kvôli tomu, že pri rozbití časti skla sa páchateľ dovnútra nedostane. Kľúč z vnútornej strany ochráni aj vaše deti pred prípadnou nebezpečnou manipuláciou.

Bezpečnostné sklo a fólia

Metódou 2 u zlodejov je rozbitie skla. Do obyčajného skla stačí udrieť palicou alebo iným nástrojom a zlodej si vie okno otvoriť. Tu môže pomôcť už spomínaný kľúč zvnútra. Na zvýšenie ochrany sú vhodné bezpečnostné sklá s fóliou. Vyberte si zo skiel, ktoré odolávajú hodeným veciam, guľkám zo zbrane alebo môžu reagovať spustením signalizačného znamenia.

Elektronický systém

Doplnkovým, no možno dnes už aj nevyhnutným spôsobom na ochranu bývania je elektronický centrálny systém, ktorý vás upovedomí o akomkoľvek neoprávnenom vstupe do domu. Napríklad taký, ktorý vám to oznámi formou sms správy.

Poistenie domu, domácnosti a garáže

Poistiť sa dá nielen stavba, teda rodinný dom, ale aj všetok nábytok a vybavenie vo vnútri,  garáž alebo iné drobné stavby na pozemku. Samozrejme, pri poistení domu spolu s vybavením domácnosti počítajte s vyššou splátkou. Poistenie kompletného vybavenia sa vám oplatí v lokalite, kde sú kriminalita a vandalizmus častými javmi.

Vlastná prevencia

Nedávajte vedieť na sociálnych sieťach, že odchádzate na dovolenku alebo pracovnú cestu. Majte dobré vzťahy so susedmi, ktorí vás potom radi upozornia na prípadný ruch v blízkosti vášho domu. A, samozrejme, pri odchode si nenechávajte kľúč pod rohožkou či v kvetináči.
 
Počkajte prosím...