KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Čistenie žalúzií: 4 tipy, ako odstrániť prach a škvrny

Odhodlať sa do umývania okna nie je ľahké. Avšak odhodlať sa do čistenia žalúzií je podstatne horšie! Ako ich zbaviť prachu a mastnoty tak, aby ste nemali skazený celý deň?
 

Staré overené

Ak poznáte ten nepríjemný pocit, keď máte pred očami desiatky lamiel, ktoré musíte, jednu po druhej, utierať – viete, o čom píšeme. Áno, jedným zo spôsobov, ako vyčistiť žalúzie, je každú lamelu pretrieť vlhkou handrou s trochou prostriedku na odmastenie. Následne ich môžete poutierať suchou handrou, aby na nich neostali fľaky od kvapôčiek vody. Máte však na takúto pracnú metódu dostatok času?

Ak nie, nezúfajte, spôsobov je viacero. Na zjednodušenie a ušetrenie času gazdinky zvyknú poutierať sklopené lamely z oboch strán. Teda nie jednu po druhej, ale naraz „celý rad”. Nedostatkom tejto metódy je špina uväznená na miestach, kde sa lamely prekrývajú.
 


Čo platí na hliníkové, nemusí na látkové

Vyššie overené spôsoby platia ako na horizontálne, tak na vertikálne žalúzie. Rozdiely nastávajú v materiáloch. To, čo pri hliníkových žalúziách nie je vhodné, pri látkových je. Napríklad pranie v práčke. Ťažko si predstaviť, že „šupnete” do práčky hliníkové lamely a budete čakať, že budú čisté a bez poškodenia. :)

Pričom látkové žalúzie budú po praní v práčke krásne čisté. Odštipcujte ich z háčikov, uvoľnite retiazky a zaťažovacie platničky na konci. Stočte ich do roliek a uložte do pracieho vrecka. Pranie nastavte na 30° bez odstreďovania. Keď budú vyprané, ešte mokré ich zaveste naspäť na svoje miesto. Môžete ich jemne prežehliť. Ako býva zvykom, výnimky potvrdzujú pravidlo. O možnosti prania v práčke sa preto informujte u výrobcu.

Ďalším spôsobom je zvesiť ich aj s pohyblivou časťou a pootáčať vo vlažnej vode. Zaveste ich späť bez toho, aby ste ich žmýkali alebo nejako inak drhli. Oni sami vyschnú.

Vysávač neodstráni mastnotu

Ak sa rozhodnete pre vysávanie, nezabudnite nasadiť nástavec na čalúnenie. Sací výkon vysávača by mal byť pri čistení nízky. S týmto spôsobom zo žalúzií nezmizne mastnota a ani prípadné škvrny.

Voda pomáha aj škodí

Voda je skvelým pomocníkom, ale aj potenciálnym ničiteľom. Sprchovanie horizontálnych žalúzií môže mať za následok ich poškodenie alebo skrútenie. Tiež nezatočíte s mastnými fľakmi.

Keď si zaobstaráte žalúzie, udržiavajte ich tak, aby dlho vydržali. Ich čistenie by malo spadať do pravidelných aktivít, aby sa z nich nestali nositelia baktérií.
 
Počkajte prosím...