KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Keď žalúzie šetria náklady na bývanie

Keď si chcete zabezpečiť tienenie, zvažujete, aké žalúzie alebo rolety vybrať. Viete, ktorý druh tienenia najviac ušetrí vaše náklady na bývanie?

Klasické vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú klasikou, ktorú ľudia často volia pri navrhovaní tienenia domu. V lete zabezpečujú znesiteľnejšie interiérové prostredie a v zime redukujú náklady na kúrenie. Klasické exteriérové žalúzie dokážu plniť najlepšiu úlohu na veľkých sklenených plochách orientovaných na juh alebo juhovýchod.

Pri oboch, vnútorných aj vonkajších žalúziách, môžete ovládať intenzitu svetla pomocou naklápateľných lamiel, ale vnútorné vám zabránia iba priamemu slnečnému žiareniu. Vonkajšie bojujú aj proti prehrievaniu miestnosti. Ak si budete kupovať tie exteriérové, pri silnom vetri alebo nepriaznivých podmienkach ich je potrebné zrolovať do hornej polohy, aby sa nepoškodili. Na niektorých sa nachádza snímač intenzity vetra, ktorý vás na to upozorní.

Aké alternatívy existujú k vonkajším žalúziám?

Ešte máte na výber z vnútorných a vonkajších roliet. Avšak na vonkajších roletách nemôžete ľubovoľne regulovať svetlo. Vnútorné rolety tienia tiež bez možnosti regulácie svetla. Ešte môžete zvoliť dekoratívne, ale tie vám dom najmä skrášlia a esteticky dotvoria. Odolnosť a životnosť akýchkoľvek žalúzií záležia aj od materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Ak chcete dosiahnuť väčšiu úsporu, poobzerajte sa po integrovaných žalúziách. Tieto žalúzie nie sú namontované vo vnútri, ani na vonkajšej strane okna, ale v jeho vnútri a spolu s izolačným sklom zabraňujú prestupu svetla aj tepla.

Aké sú najväčšie výhody integrovaných žalúzií?

●    žiadna údržba – žalúzie sú v optimálnej tesnosti so sklom, čím sa vo vnútri neusádza prach, ale sklo nie je takisto žalúziou porušené,
●    regulujú intenzitu svetla a tepla – čím šetríte náklady na bývanie,
●    už len pri malom naklápaní lamiel prepustia v lete dovnútra iba 12 % tepla,
●    vyrobené z materiálov, ktoré nemenia svoje vlastnosti,
●    životnosť žalúzií je podobná ako životnosť celého okna,
●    sú ovládateľné pomocou rotačných magnetov,
●    majú široký výber dizajnového prevedenia.

Spolu s izolačnými sklami a odolným rámom perfektne tienia na južnej strane domu

Integrované žalúzie sú moderným riešením tienenia tam, kde majú byť žalúzie odolné voči poškodeniu a kde sa kvôli zvýšenej prašnosti o ne netreba starať.

Okno s izolačným dvoj- či trojsklom a integrovanými žalúziami plní podobnú funkciu ako solárny kolektor. To znamená, že prirodzene získava alebo uschováva slnečnú energiu podľa ročného obdobia a podmienok vášho bývania.

Izolačné sklo má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti, prepúšťa menej hluku a takisto menej zaťažuje životné prostredie oxidom uhličitým. Keď sú okná s týmito komponentami orientované na juh, šetria náklady viac ako klasické riešenia s tradičnými vonkajšími žalúziami.
 
Počkajte prosím...