KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Kvalita plastového okna záleží aj od montáže

Keď vám zrazu začne dovnútra zatekať alebo sa na stenách usadí pleseň, neznamená to nič dobré. Aj toto sú jedny z najčastejších dôsledkov fušerskej montáže plastových okien.

Ak staviate alebo rekonštruujete v Bratislave, núdzu o výber plastových okien mať nebudete. Môžete mať však isté obavy, ktorá firma si svoju prácu spraví kvalitne a ktorá ju odflákne. Preto sa nenechajte odbiť nekvalitným tesnením či zle utesnenou pripojovacou škárou. Vaša peňaženka sa vám o pár rokov poďakuje.

Kedy okná vymeniť?

Keď máte pocit, že staré okná sú väčšou príťažou ako prínosom. Keď ste ich mali namontované ešte s prvým bývaním spred dvadsiatich rokov a okrem ochrany pred najväčšou zimou už neplnia žiadnu inú prospešnú funkciu.

Najvhodnejšie mesiace sú, samozrejme, jarné a letné, ale v tomto období musíte počítať s tým, že aj väčšina iných ľudí bude chcieť stavať a využiť služby montážnych firiem, a tak sa čakacie doby môžu predĺžiť. Je možné vymieňať okná aj v zime, ale materiály použité na stavbu by mali byť prispôsobené teplote pod 0 °C. Vplyvom chladného vzduchu budú chemické procesy trvať dlhšie, čím sa predĺži aj čas nasťahovania do nového domu.

Presakovanie vody do domu

Ak v pripojovacej škáre, teda škáre medzi oknom a stavebným otvorom v plášti budovy, vzniká voľný priestor, nemožno sa čudovať, že vám do domu zateká alebo pri silnejšom vetre cítite chlad v miestnosti. Príčinou týchto problémov môžu byť aj nezatesnené dilatačné škáry alebo nesprávne zateplená fasáda. A to môže byť dôsledkom nedôkladne odvedenej práce pri montáži okien. 

Vznik plesní

Nekvalitné tesnenie nielen v oknách, ale aj na zateplenej konštrukcii domu spôsobuje pretekanie vody a usádzanie plesní na vnútorných stenách. Aj od montáže záleží, či sa nedosiahne hranica rosného bodu a nevznikne pleseň. Určite je potrebné vnútorné aj stredové tesnenie. Viacnásobná izolácia chráni pred týmto javom.

Vetrajte poriadne

Niekedy nemusí tkvieť problém v materiáloch ani kvalite namontovaných okien, ale práve v tom, že máte veľmi dobre tesniace okná a zabudli ste na to, že treba dostatočne vetrať. Dbajte na pravidelnú, každodennú výmenu vzduchu v miestnosti, ideálne je nárazové vetranie, pri vyšších teplotách zvoľte priebežné vetranie so sklopeným oknom.

Je okno správne ukotvené?

Kotvenie okna je jednou zo zásadných úloh, ktorú odborná firma pri osadení okna vykoná, aby sa okno neprehlo a bolo zastabilizované kotviacimi prvkami v stabilnom materiáli. Problém nastane, keď sa použije menej kotviacich bodov a zle sa rozmiestnia. V projektovej dokumentácii by sa mal vytvoriť statický návrh kotvenia s rozmiestnením kotviacich bodov vzhľadom ku konštrukcii okna a k podkladovému materiálu.

Zistite si o montáži čo najviac

Pred samotným rozhodnutím o dodávateľovi a montážnej firme plastových okien sa pýtajte na všetky technické otázky, ktoré vás zaujímajú. Nenechajte sa odbiť poloodpoveďami. Ak vám firma nezodpovie aspoň na 75 % otázok, choďte radšej inde.

Takto vyzerá naša montáž

Montáž plastových okien by mala prebiehať podľa určitej postupnosti. Istá časť prípravy leží aj na vašej strane, ako napríklad sprístupnenie priestoru pred oknom vo vzdialenosti aspoň 1 a pol metra. Pre zabránenie poškodenia vášho zariadenia v dome je potrebné zakrytie podlahy smerom od vchodu až k miestu montovania a zakrytie nábytku plastovými fóliami, ktoré na konci upevníte, aby ich neodfúkol vietor. Ak sa rozhodnete pre naše plastové okná Salamander, všetky detaily si s vami dohodneme vopred.

Skúsenosti iných ľudí pri rozhodovaní pomáhajú najviac. Tu si môžete prezrieť referencie našich klientov.
 
Počkajte prosím...