KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Na čo myslieť pri pivničných oknách

Keď sa povie pivnica, väčšina ľudí si predstaví tmavú, neútulnú a tesnú miestnosť, v ktorej nadýchnuť sa je ťažšie ako nájsť snežienku v auguste. To však už dávno neplatí. Aj pivnica môže byť svetlá, s príjemnou teplotou a zbavená zadúšajúceho prachu v ovzduší. Stačí, ak si vyberiete tie správne okná.

Jedinými pivničnými strašidlami sú akurát zima a účet za teplo

Ľudia ešte stále zvyknú uvažovať nad pivničnými oknami ako nad niečím druhoradým. To sa však môže nepekne vyplatiť napríklad obyvateľom prízemia v paneláku. Práve kvôli tomu, že ľudia výberu pivničných okien nekladú dostatočnú pozornosť a izolácia je pre nich čímsi zbytočným, sú aj úniky tepla z týchto miest najväčšie a v značnej miere to pocítia obyvatelia najnižších poschodí.

Pri pivničnom okne nemyslite iba na to, či cezeň uniknete počas zombie apokalypsy

Nezabúdajte napríklad ani na:
- typ stavby a tiež jej polohu. Svoju pozornosť musíte zacieliť najmä na tesnenie proti vlhkosti a možné zatekanie,
- pivničné okná musia bez pochýb, ako všetky iné, spĺňať základné predpisy pre úsporu energie,
- v závislosti na polohe stavby nezabudnite ani na to, aby vaše pivničné okno spĺňalo bezpečnostné požiadavky potrebné pre váš dom či panelák. Pamätajte na to, že prvé, čo zlodeji vyskúšajú, sú vaše garážové a pivničné okná.

Traja králi pivničných okien

Základné materiály, ktoré máte pri pivničných oknách na výber sú drevo, hliník a plast.

Hliníkové okná sú pravdepodobne tou najrozumnejšou voľbou. Sú najúspornejšie, teplo cez ne neuniká, zo všetkých materiálov majú najdlhšiu životnosť a takisto sú aj oveľa lepšie zabezpečené proti násilnému vniknutiu, ako napríklad tie z plastu.

Hlavnou výhodou plastových okien je najmä ich cenová dostupnosť. Je však pravda, že predsa len vydržia o čosi menej ako tie hliníkové. Čo sa týka tepelnej rozťažnosti, sú na tom horšie.

Drevené okná sú cenovo akousi strednou cestou. Sú drahšie ako plastové, avšak lacnejšie ako hliníkové. Drevo je príjemným ekologickým materiálom, do pivnice by sme ho však nevolili. Je náročnejšie na údržbu a poškodiť sa dá jednoduchšie ako okno z plastu či hliníka.

Či budete mať nakoniec okno plastové, hliníkové, drevené, alebo hoc aj oceľové, ak máte v okolí o čosi viac nepríjemných hlodavcov, ktorým nemáte chuť poskytovať nocľah, pouvažujte aj nad mriežkou proti hlodavcom. S ňou už budú vaše okno a pivnica dokonané aj dokonalé.
 
Počkajte prosím...