KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Okná od RI OKNA chránia observatórium na Lomnickom štíte

Observatórium na vrchole Lomnického štítu vo Vysokých Tatrách chránia okná od spoločnosti RI OKNA. Voľba padla na hliníkové profily, ktoré vďaka svojím vlastnostiam dokážu odolať extrémnym poveternostným podmienkam - silným mrazom, častému dažďu a víchriciam. Observatórium na Lomnickom štíte je najvyššie položeným vedeckým pracoviskom na Slovensku.


"Poveternostné podmienky na Lomnickom štíte sú drsné. Pokiaľ majú byť vnútri observatória komfortné podmienky pre prácu, musí tomu odpovedať konštrukcia okien, " povedal Martin Ištvánek, obchodný riaditeľ spoločnosti RI OKNA. Priemerná ročná teplota -3,7 °C robí z Lomnického štítu najchladnejšie miesto na Slovensku. "Extrémne podmienky tam panujú najmä v zime, kedy sa k mrazu a vysokému úhrnu zrážok pridáva taktiež silný západný a severný vietor," doplnil Ištvánek. Najnižšie zimné teploty klesajú na druhom najvyššom tatranskom štíte hlboko pod -20 °C, rekordná snehová pokrývka prekonala 4m.

Spoločnosť RI OKNA konkrétne na observatórium dodala 21 okien. Najväčšie z nich majú rozmery 1.090 x 1.240mm. Zvolený okenný systém Ponzio PE68 tvorí trojkomorový hliníkový profil s prerušeným tepelným mostom a konštrukčnou hĺbkou rámu 68mm. "Hliník je ušľachtilý materiál, k jeho základným vlastnostiam patrí pevnosť, tuhosť, nízka hmotnosť a požiarna odolnosť. V prípade zákazky pre observatórium na Lomnickom štíte bola dôležitá taktiež jeho odolnosť proti vode. Oproti iným kovom hliník nehrdzavie," povedal Martin Ištvánek, obchodný riaditeľ spoločnosti RI OKNA, ktorá je najväčším výrobcom plastových okien a dverí v Česku a v roku 2006 svoje pôsobenie rozšírila taktiež na výrobu a montáž hliníkových profilov. "K vyrovnaniu tlaku vo vysokej nadmorskej výške slúži špeciálny ventily na oknách," dodal Ištvánek.

Observatórium na Lomnickom štíte vzniklo v rokoch 1957 až 1962. Stojí v nadmorskej výške 2.632 metrov nad morom. Slúži k meteorologickým meraniam a pozorovaniam. Vedci sa tam taktiež zameriavajú na sledovanie Slnka a jeho koróny. Observatórium je okrem koronografov a ďalších vedeckých prístrojov vybavená taktiež napríklad neutrónovým monitorom Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach.
 
Počkajte prosím...