KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Správna montáž je základom funkčného okna. Ako vyzerá?

Nie je montáž ako montáž a ten, kto si to neuvedomuje, môže časom ešte horko zaplakať. Správna montáž plastových okien podlieha norme STN 73 31 34. Obchádzanie tejto normy sa vám naozaj nevypláca. Prečo? To zistíte v našom článku.

Rosenie sa bočných stien, zatekanie, ukazujúce sa plesne, vlhnúca a vydúvajúca sa omietka, prefukovanie… Viníte za tieto problémy materiál, z ktorého sú vyrobené vaše okná? Pravdepodobne robíte chybu. Či už máte okná plastové, hliníkové alebo aj drevené, je možné, že za vašimi problémami nie je okno, ale nesprávna montáž.

Správna montáž = správna izolácia

1.1. 2010 však začala platiť norma o montáži okien STN 73 31 34, ktorá by mala spomínaným problémom zamedziť. Čo vlastne táto norma znamená a prikazuje?

Obsah normy vymedzuje:
-    Stavebné práce,
-    styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy,
-    požiadavky a skúšanie.

Cieľom tejto normy je zvýšiť celkovú kvalitu okien. Pravda je totiž tá, že až polovica chýb, ktoré sa pripisujú oknám, má svoj zárodok práve v nesprávnej montáži. Norma dozerá predovšetkým na správnu izoláciu montážnej (pripojovacej) škáry.

Montážnu škáru treba izolovať z vonkajšej aj z vnútornej strany. Platí tu akési všeobecné pravidlo, že zvnútra by mala byť izolácia ešte o čosi tesnejšia ako zvonka. Práve nesprávna izolácia pripojovacej škáry totiž môže byť tým, čo vám spôsobuje všetky tie „nevysvetliteľné” problémy, ako je napríklad aj vlhnutie steny pod parapetom, tvorba fľakov, vydúvanie omietky a podobne.

Ako vyzerá správna profesionálna montáž okien? To si môžete pozrieť aj v nasledujúcom krátkom videu.To, že približne viete, ako vyzerá montáž podľa normy STN 73 31 34 a viete tiež, čomu sa pri montovaní okien vyhnúť, však ešte neznamená, že ste expertom a mali by ste sebavedome pustiť do svojpomocnej montáže.

Montáž okien by ste možno zvládli, ale netreba zabúdať ani na to, že v takomto prípade prichádzate aj o záruku pri neskorších možných problémoch a poruchách vyplývajúcich práve z nesprávnej montáže. Využite radšej služby profesionálov a nechajte si okno namontovať správne a bez zbytočných problémov.


 
Počkajte prosím...