KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Štýlová terasa s hliníkovými oknami. Ako na to? Prvá časť

Zariadiť si terasu tak, aby sa líšila od susedovej, bola štýlová a originálna, nie je až tak jednoduché. Pri zariaďovaní netreba brať do úvahy iba to, čo sa vám páči, ale aj to, z akého materiálu máte okná a dvere. Sú hliníkové? Tak čítajte ďalej.

Najprv si zhrňme, čo by mala každá správna terasa obsahovať. Základná pätica štýlovej terasy zahŕňa:

●    Osvetlenie,
●    rastliny,
●    nábytok,
●    podlahu,
●    doplnky.


Teraz si povieme, aké osvetlenie a rastliny spravia z vašej terasy originálne a výnimočné miesto, ktoré si obľúbite nielen vy, ale aj vaše návštevy. Vyberať si naozaj máte z čoho.

Práca so svetlom je dôležitá. Aké svetlá zvoliť?

Najpraktickejšou voľbou v prípade osvetlenia je pravdepodobne svietidlo na stenu. O to viac, ak si kúpite také, ktoré je vybavené senzorom na pohyb. To sa pri vynášaní občerstvenia na terasu pre vašu návštevu zažne bez toho, aby ste museli tancovať s podnosom a naťahovať ruku za vypínačom.V prípade tohto typu svetiel máte na výber z obrovského množstva variant. Je len na vás, či máte radšej moderný vzhľad alebo uprednostníte napríklad aj populárne imitácie lucerien. Ak však zariaďujete terasu s hliníkovými oknami a dverami, mali by ste si všímať aj farebné a materiálové prevedenie. Imitujú vaše hliníkové okná drevo? Alebo sú skôr ladené do šeda? Každej farbe sa už dnešný trh so svietidlami na stenu dokáže prispôsobiť.

Zároveň je ale pravdou, že hoci svetlá na stenu sú praktické, ale sú možno už aj trocha nudné. Čo tak vyskúšať stolné a stojacie lampy? Tie určite nemá na terase každý váš sused. Kovové stojacie lampy rôznych tvarov určite ozvláštnia každú jednu terasu.

 

Siahnuť však môžete aj po LED svetelných pásoch pripevnených po okrajoch vašej terasy alebo nájazdových svetlách, čo sú malé lampičky s odolným sklom, ktoré sú buď zapustené do podlahy, alebo ich pre efekt môžete nechať aj len tak sa povaľovať v tráve.
 

Rastliny vašu terasu nielen oživia, ale aj prevoňajú

Ak k vášmu rodinnému domu patrí terasa, je pravdepodobné, že rovnako tak k nemu patrí aj záhrada. To ale neznamená, že všetky rastliny a kvety musia byť umiestnené výhradne na nej. Práve naopak. Kvety vašu terasu rozžiaria, prevoňajú a zútulnia.

Na terase krásne vyniknú črepníkové rastliny. Nemusíte však automaticky siahnuť po klasických červených muškátoch. Príjemnou a o čosi originálnejšou voľbou môžu byť napríklad aj rododendron, azalky alebo oleander. Čoraz väčšej obľube sa takisto tešia bylinky.

 

Dalo by sa snáď povedať, že pestovanie vlastných byliniek a ochucovadiel do jedál je dnes rovnako moderné ako samotné hliníkové okná a dvere. Pri pestovaní vlastnej mäty, bazalky, tymiánu či rozmarínu si nielen pochutí váš jazyk a potešíte svoju imunitu, ale takisto rozvoniate vašu terasu.

Buďte si istí, že po správnom výbere osvetlenia a voňavých byliniek vašu terasu bude chcieť opustiť len máloktorý návštevník. Na hliníkových oknách a dverách je výborné to, že s nimi zladíte prakticky čokoľvek. Držte sa len farieb, ktoré si neprotirečia, snažte sa byť trošku originálni a úspech máte prakticky zaručený.

 
Počkajte prosím...