KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Štýlová terasa s hliníkovými oknami. Ako na to? Druhá časť.

Jednou z charakteristík hliníkových okien je aj ich estetickosť. Avšak na to, aby váš dom naozaj zažiaril, treba myslieť aj na detaily. Napríklad aj tie na terase. Poradíme vám, ako spraviť terasu štýlovou.

Zariadiť si terasu tak, aby sa líšila od susedovej, bola štýlová a originálna, nie je až tak jednoduché. Pri zariaďovaní netreba brať do úvahy iba to, čo sa vám páči, ale aj to, z akého materiálu máte okná a dvere. Sú hliníkové? Tak čítajte ďalej.

V prvej časti nášho „terasového poradenstva” sme si povedali, aké osvetlenie a rastliny spravia z vašej terasy originálne a výnimočné miesto. Veríme, že naše rady vám pomohli pri výbere.

V druhej časti sa budeme venovať výberu správneho nábytku a podlahy. Ako ich dokonale zladiť s vašimi hliníkovými oknami a dverami? Tak sa na to pozrime.

Krok prvý: Nábytok

Nábytok na vašej terase musí spĺňať dve úlohy. Vy a vaše návštevy sa na ňom musíte cítiť pohodlne a musí byť zároveň funkčný v prípade záhradných či iných prác okolo domu. Povedzme, že na terase preferujete nižší stolík a stoličky či sedačku na príjemný relax. Aký materiál vybrať?

Najobľúbenejšou voľbou býva ratanový nábytok. Nie je to však vaša jediná možnosť. Pri hliníkových oknách vyniknú skôr iné materiály. Napr. ak ste zvolili drevo-hliníkové okná alebo hliníkové okná s imitáciou dreva, jasnou voľbou by pre vás mal byť drevený nábytok. Výhodou nábytku z tohto prírodného materiálu je jeho životnosť, vôňa a schopnosť odolávať náporom počasia. Drevo takisto výborne ladí so záhradou a prirodzene ju dopĺňa. Pravda je však aj tá, že je aj podstatne náročnejšie na údržbu.

 

K hliníkovým oknám ale výborne sedí napríklad aj zatiaľ neopozeraný nerezový nábytok. Áno, je pravda, že je o čosi finančne náročnejší. Nerezový nábytok ale pôsobí na oko luxusne a výborne ladí s modernými, elegantnými stavbami a dodá vašej terase nádych Škandinávie. Podľa nás stojí za uváženie.

K hliníku hliník. Aj to je možnosť. Je celkom logické, že k hliníkovým oknám bude najlepšie sedieť hliníkový nábytok. Tento typ záhradného nábytku by ste našli u nejedných svojich susedov. Je cenovo dostupný, nenáročný na údržbu (stačí vám len navlhčená handrička) a vo všeobecnosti populárny. Nič ním nepokazíte, ale asi ani nikoho neohúrite. Pri voľbe tohto nábytku sa však nedajte zlákať rekordne nízkymi cenami. Prekvapivo nízka cena a čínsky pôvod nábytku zväčša znamenajú aj nižšiu kvalitu.

Pri výbere záhradného nábytku to nepreháňajte s jeho rozmermi. Radšej si pred kúpou zmerajte veľkosť vašej terasy. Nábytok môže byť aj ten najkrajší na svete, ale ak sa kvôli nemu nebudete môcť na terase pohybovať, nezachráni ho, ani keby bol zo zlata. A nezabúdajte ani na horúce letné dni! Popozerajte sa možno aj po vhodnom slnečníku.

Krok druhý: Podlaha

Vybrať tú správnu podlahu na terasu nie je vonkoncom maličkosť. Aké máte možnosti?

Svoju popularitu nijako nestrácajú klasické betónové zámkové dlažby. Kvalitná zámková dlažba s vami nielen vydrží dlhé roky, ale dá sa s ňou aj krásne pracovať. Vyberať si môžete z rôznych tvarov, ktoré môžu vašu terasu ozvláštniť. Pod nábytok napr. môžete umiestniť farebnú zámkovú dlažbu a hneď je vaša terasa čímsi výnimočná.

 

K hliníkovým oknám a dverám by sme však, pokiaľ ide o najlepšiu súhru, odporúčali vinylovú podlahu. Tá bola doposiaľ populárna najmä v interiéroch, ale svoje uplatnenie pomaly nachádza aj v exteriéri. A prečo nie? Je nenáročná na údržbu, protišmyková, nezamrzne, je odolná voči plesniam, oderu, pohodlná pre bosú nohu a zvláda teploty od -25 do 70 °C. Je moderná, krásne dopĺňa hliník na vašich oknách a určite ju nemá každý.

A znova klasika. Drevo. Zase tu platí to isté. Ak máte drevo-hliníkové okná alebo okná s imitáciou dreva, najlepšie k nim bude sedieť drevo (alebo vinyl imitujúci drevo). Sami však už dobre viete, že drevená podlaha si bude vyžadovať vašu pozornosť, čas a starostlivosť. A pravdepodobne vám nevydrží toľko ako iné materiály.  

Zariadiť si terasu tak, aby nebola rovnaká ako má váš sused, je náročné. Veríme však, že s tými najvýraznejšími elementami (nábytkom a podlahou) sme vám aspoň trochu pomohli. Ak vás zaujíma viac, čítajte nás aj nabudúce a poradíme vám, aké doplnky či rastliny na vašu terasu s hliníkovými oknami a dverami zvoliť.
 
Počkajte prosím...