KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Vchodové dvere do domu: pekné alebo bezpečné?

Pri vchodových dverách do domu nie je dôležitý iba ich estetický dojem, ale takisto aj bezpečnosť. Hovoria vám niečo bezpečnostné triedy?

Je jasné, že pri výbere dverí myslíte na to, či sa vám hodia k domu, či sú pekné, či na nich chcete sklo, a tým aj viac svetla na chodbe, ale nezabúdajte na to, že zlodej na nich ocení najmä slabú bezpečnostnú triedu. Aké triedy poznáme?

Bezpečnostná trieda č. 1 a 2

Dvere bezpečnostnej triedy 1 musia v spevnených bodoch odolať tlaku 3kN, čo znamená tlaku 300 kg a nárazu 30 kilogramového telesa z výšky 800 mm. Takisto musia takpovediac „ustáť“ príležitostné silové narušenie ľudskou silou, ako je trebárs pokus o vykopnutie, vyrazenie. Trieda číslo 2 sa líši iba tým, že musí vydržať aj ručný pokus o vlámanie s použitím náradia ako sú skrutkovače, kliešte, hasák, 200 gramové kladivko...

Bezpečnostná trieda č. 3

Oproti prvým dvom bezpečnostným dverám, vchodové dvere tejto triedy musia odolať tlaku až 6kN (600 kg) a nárazu 30 kg z výšky 1200 mm. Tiež aj ručnému pokusu o vlámanie s použitím náradia, ako sú skrutkovače, drevené a plastové kliny, kliešte a páčidlo.


Bezpečnostná trieda č. 4

V spevnených bodoch odolávajú tlaku 10kN a ručnému pokusu o vlámanie s použitím náradia, ako skrutkovače, kliny, kliešte, hasák, páčidlo, kladivo 1,25 kg, sekera, strihacie kliešte, dláto, elektrická vŕtačka a v podstate všetkému, čo vám napadne.

Bezpečnostná trieda č. 5 a 6

Tieto typy dverí slúžia na špeciálne účely a nájdete ich napríklad v bankách. Odolávajú tlaku až 15kN (1500 kg) a takmer všetkému náradiu vrátane aj jadrového vrtáka.

Nekupujem dvere do banky. Akú triedu si mám teda zvoliť do domu?

Všeobecne sa pre rodinné domy odporúča bezpečnostná trieda 3 a 4. Tá dokáže vchod do vášho domu spoľahlivo ubrániť. Nezabúdajte však, že dvere nie sú jediným možným spôsobom, ako sa zlodej do vášho domu dokáže dostať. Tí sú vynaliezaví a pravdepodobne vyskúšajú vstúpiť aj cez garáž, okná, pivnicu a pod. Preto je dobré myslieť aj na alarmy, pohybové senzory atď.

Takisto pamätajte aj na to, že čím vyššia bezpečnostná trieda, tým vyššia cena. Rovnako, zladiť bezpečnosť a estetický dojem môže byť niekedy vcelku prácne. Chcete dvere rustikálne? Moderné? Ultra moderné? Pravdepodobne si vchodové dvere do domu nevyberiete za jeden deň. A možno by nebolo aj od veci, dať si poradiť od odborníkov.

 
Počkajte prosím...