KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Zateká a netesní vám okno? Tu sú dôvody, prečo je to tak

Zatekajúce a netesniace okná nie sú žiadnou novinkou. A, bohužiaľ, okno vám môže zatekať, či je nové, alebo staré. Nahnevá to však asi skôr v prípade nového okna. Čo za tým môže byť?

Skutočnosť je taká, že vo väčšine prípadov zatekania a nestesnenia nejde o chybu samotného okna. Ide skôr o to, čo mnoho z nás podcení – montáž.

Veď na čo sa zameriavate vy, keď si vyberáte nové okno? Zaujíma vás materiál, izolačné sklo, okenný profil, parapetné dosky… Zabúdate však na samotnú montáž a nijako extra ju nesledujete. Veď profesionál príde a okno vám nainštaluje. No, nie je profesionál ako profesionál a nie je montáž ako montáž.

Chyba nie je vo vašom okne. Za všetko môže pripojovacia škára

Ak sa aj vám stáva, že sa vám pravidelne počas dažďa objavuje pod vnútorným parapetom mokrý fľak, vaše okno bolo pravdepodobne nesprávne nainštalované. Celý problém je v tzv. pripojovacej škáre.

Čo to vlastne je? Spomeňte si, ako ste stáli pri montáži vašich okien. Keď sa prvýkrát vsadili do otvoru, medzi vaším okenným rámom a stenou vznikla škára. Tá môže mať rôzne veľkosti. Následne ju pracovníci firmy, ktorá vám dodala okná, utesnili.

Na utesnenie pripojovacej škáry sa najčastejšie používajú materiály ako PUR pena, minerálna vlna, sklolaminátový povrazec alebo všeobecne, montážna pena. Tá pripojovaciu škáru zaplní, uschne, oreže sa a pridá sa na ňu stavebné lepidlo. A hotovo. No, ibaže by nie.

Nie, pena naozaj nestačí

Základná chyba pri montáži okien je tá, že montážna pena, ktorá zaplní pripojovaciu škáru, má len jednu vlastnosť – a tou je tepelná izolácia. Táto montážna pena však nesmie prísť do styku s vodou ani priamym slnečným žiarením. Ak sa k nej raz voda dostane, pena sa rozpadne a vám zateká. Alebo prefukuje.

Preto je nevyhnutné pripojovaciu škáru z vonkajšej strany dôkladne chrániť. Na to dnes slúžia rôzne fólie, ktorými sa pena po celom obvode okna zakrýva. Ako si ale môžete byť istí, že na to pracovníci, ktorí vám montujú okno, myslia?

Spoločnosť, od ktorej ste si zakúpili okno a ktorá vám ho aj prišla nainštalovať, musí postupovať podľa normovanej montáže STN 733134. V tejto montáži sú presne zadefinované materiály na tesnenie pripojovacej škáry, ktoré vás budú chrániť pred zatekaním a prefukovaním. S takouto sa montážou sa nemusíte ničoho báť.


A predsa zateká!

Ak sa k vám voda dostáva cez iné miesta, pravdepodobne už nepôjde o chybu spôsobenú pri montáži. Za pravidelné mláčky môže byť zodpovedné aj zlé zateplenie vášho paneláka či domu alebo prasklina v skle. A možné je aj to, že vaše okno už jednoducho doslúžilo. Nezabúdajte, že plastové okná majú životnosť „len” približne 35 rokov. Ak ste si teda nové okná kúpili v prvom plastovom „boome”, možno by už bolo načase uvažovať aj nad ich výmenou.

Horíte hnevom spravodlivých? Mysleli ste si, že už okná meniť nebudete? Možno ste mali siahnuť po tých hliníkových. Ich životnosť je v porovnaní s plastovými oknami nepomerne dlhšia a hliník doslova ručí za to, že z vášho domu neunikne ani jediná jednotka tepla. Aj tu však pozor na jedno: montáž STN 733134.
 
Počkajte prosím...