KATEGÓRIE

KALKULÁCIA

certifikáty

Zimný a letný režim plastových okien. Máte okná nastavené správne?

Pri montáži vám len málokto povie o tom, že na vašich nových plastových oknách by ste si mali nastavovať režim na leto a zimu. Buď sa zabudne, alebo sa jednoducho ráta s tým, že to sami viete. Tak čo, viete, ako si nastaviť okná na leto a na zimu?

 

Všetko je o kovaní. Výhod kvalitného kovania je viacero. Stará sa o pevnosť, odolnosť a životnosť okna a takisto vám umožňuje nastaviť si okno presne podľa vašich preferencií alebo ročného obdobia. Zmena nastavenia okna vlastne znamená, že zmeníte prítlak krídla na rám okna.

Prečo treba meniť režim okna na letný a zimný?

Možno sa vám to zdá zbytočné, ale aj taký detail, ako je nastavenie kovania, dokáže vašu domácnosť v zime zohriať aj o niekoľko stupňov. Vo všeobecnosti sa preto odporúča, ak kovanie na vašom okne v zime nastavíte o niečo tesnejšie. Vďaka tomu zamedzíte prípadným únikom tepla a zbytočne tak neprichádzate o drahú energiu.

V lete sa zase kvôli horúčavám odporúča kovanie mierne povoliť a umožniť tak o niečo lepšiu cirkuláciu vzduchu. Práve to vám umožňuje letné nastavenie okna.

Ako teda prestaviť okno?

Nejde o nič náročné. Potrebujete k tomu vo väčšine prípadov len klasický imbusový kľúč. Na niektorých oknách to dokonca zvládnete aj ručne. Od výroby máte okno nastavené na letný režim. V zime je teda potrebné ho prestaviť.  

Kovanie, ktoré treba prestaviť, zväčša nájdete na samotnom okne v blízkosti kľučky, najčastejšie niekoľko centimetrov pod ňou. Ako návod vám môže slúžiť aj nasledujúci obrázok.Nepodceňujte význam prestavenia okna. Ak je režim okna nastavený celoročne napr. na letný režim, plastové okno nevyužívate tak, ako by ste mali a jeho izolačné vlastnosti nie sú využité do plnej miery. Okno sa takisto oveľa rýchlejšie opotrebuje.

Prestavenie kovania nie je nijako komplikované a zaberie vám maximálne pár minút. Ak ešte len uvažujete nad kúpou nových plastových okien, spýtať sa na to môžete aj pri montáži. Profesionáli vám určite radi vysvetlia, ako na to.
 
Počkajte prosím...